Blog

Placówka Premium – klienci zwracają uwagę na wszystko, a na wnętrza szczególnie

Czas wychodzenia z pandemii, wysoka inflacja i wojna w Ukrainie nie sprawiły, że Polacy przestali kupować towary luksusowe. Wartość rynku osiągnęła w 2022 roku 37 mld zł, co oznacza wzrost o 18,9% r/r.„- czytamy w raporcie „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” KPMG. Dynamika wzrostu zainteresowania urządzaniem wnętrz premium w branży medycznej znakomicie to obrazuje.

Poniżej moje przemyślenia na temat urządzania gabinetów lekarskich i projektowania tzw. wnętrz ekskluzywnych z podziałem na cztery główne obszary:

  • Czego oczekują klienci?
  • Jak godność zawodu, staż lekarza powinny być odzwierciedlone w wystroju?
  • Dlaczego drogi sprzęt i kiepski wystrój mogą wprowadzać dysonans?
  • Jakie jeszcze są praktyczne korzyści z urządzania gabinetu lekarskiego premium?

Zapraszam do lektury.

Czego oczekują dziś Klienci?

W tradycyjnym modelu funkcjonowania placówek medycznych było oczywistością, że klienci przychodzą do nich głównie po to, by wykonać badanie czy skonsultować się z lekarzem. Dziś jest nieco inaczej.

Na ten stan rzeczy złożyło się kilka czynników:

  • opisany już wzrost popularności segmentu premium;
  • trend wellness jako jeden z wiodących w ostatnich latach;
  • doświadczenia stawiane często przez klientów wyżej niż zakupy czy usługi.

Te trzy czynniki sprawiają, że dla wielu klientów gabinetów medycznych samo obcowanie z architekturą, pięknymi wnętrzami, określonym standardem, to przyjemność, za którą są gotowi zapłacić. Ten trend najpierw był widoczny w salonach SPA czy w gabinetach terapeutycznych, potem rozszerzył zasięg. „Wnętrza zostały urządzone bardzo starannie, komunikując spokój i równowagę. To bardzo ważne przed zabiegiem.” – to fragment pięciogwiazdkowej recenzji Google gabinetu The Urban Dentist w Niemczech, znajdującego się na liście najlepiej zaprojektowanych placówek medycznych świata. Poczucie bezpieczeństwa i pewności wywołane poprzez architekturę wnętrz premium? Okazało się, że to się sprawdza. Dziś coraz więcej gabinetów medycznych jest urządzonych w wysokim standardzie z tego (ale nie tylko z tego) powodu.

Nowy tytuł, nowy gabinet

Istnieją zawody kojarzące się z prestiżem, i do takich należy z pewnością lekarz – szczególnie po osiągnięciu pewnego etapu kariery. Odpowiedni standard i sposoby projektowania wnętrz premium w niektórych zawodach są ustalone prawnie (np. wg art. 11 KERP, § 5 ust. 1 RegRpr kancelaria prawna musi „zapewniać odpowiedni poziom wizerunkowo-jakościowy”), a w innych to kwestia niepisanych zasad. Tak jest w przypadku urządzania gabinetu lekarskiego, gdzie odpowiedni standard może komunikować, że tu przyjmuje najwyższej klasy specjalista.

Czy wiesz, że… niektóre placówki stosują nawet rozróżnienie w poziomie wystroju na „zwykłe” gabinety i te, w których przyjmuje najwyższej klasy specjalista. Inne różnicują placówki, poświęcając zdecydowanie więcej środków na projektowanie wnętrz ekskluzywnymi materiałami w tej, w której przyjmuje najbardziej doświadczony lekarz.

Sprzęt i wystrój z wyższej półki

Na podobnej zasadzie warto poinformować klientów już od wejścia, jeśli w placówce znajduje się sprzęt z najwyższej półki. Zdarza się, że klienci nie są świadomi, że w placówce znajduje się specjalistyczne urządzenie za kilkaset tysięcy złotych, jeśli wystrój tego nie komunikuje. Projektowanie wnętrz ekskluzywnych ma na celu nie tylko „stworzenie wrażenia”, ale też podkreślenie realnych atutów.

Praktyczne korzyści z wysokiego standardu

Na koniec warto wspomnieć o najbardziej oczywistych zaletach projektowania wnętrz premium. W moich projektach najchętniej wykorzystuję materiały dobrej jakości, takie jak kamień naturalny, marmur, szkło, stal czy odpowiednio przetworzone drewno. Przekonałam się wielokrotnie, że najlepsze płytki czy blaty nie tylko świetnie wyglądają, ale też są bardziej wytrzymałe, niż „zwykłe” materiały wykończeniowe. W poczekalni, w której przebywa kilkadziesiąt osób każdego dnia, to szczególnie istotne.

Placówka Premium – klienci zwracają uwagę na wszystko, a na wnętrza szczególnie