Trendy w projektowaniu gabinetów medycznych? Czy coś takiego w ogóle istnieje? Tak, ale nie chodzi tu o zmieniające się co roku modne kolory, ale o to, jak postrzegamy dziś rolę i funkcję medycznych przestrzeni i jak przełożyć to na decyzje projektowe.
Michelle Ogundehin pisze w swoim dorocznym raporcie na temat trendów wnętrzarskich w magazynie Dezeen, że trendy w wystroju gabinetów medycznych i innych wnętrz muszą dziś odpowiadać na wyzwania stojące przed społeczeństwem. „Żyjemy w środowisku, które jest coraz bardziej toksyczne – fizycznie, społecznie i mentalnie.” – zauważa. Wyjątkowo nie proponuje więc w tym roku konkretnych trendów, ale głębszy namysł nad funkcją wnętrz. Czy mogą koić psychikę? Działać korzystnie na zdrowie? Sama zadaję sobie te pytania, projektując gabinety medyczne. Oto, co moim zdaniem będzie najważniejsze w takich realizacjach w 2024 i 2025 roku.
1. Trend w projektowaniu gabinetów medycznych: natura
Dla wielu z nas siedzenie w poczekalni u lekarza czy dentysty to dziś jedyny moment w ciągu dnia, gdy możemy się wyciszyć. Staram się o tym pamiętać, projektując takie przestrzenie i stąd tak często do moich projektów trafia żywa zieleń i drewno. Badania udowadniają, że przebywanie wśród zieleni łagodzi stres (patrz: japońskie kąpiele leśne), co będzie miało rosnące znaczenie w coraz bardziej cyfrowym świecie.
2. Trend w projektowaniu gabinetów medycznych: wygoda
Funkcjonalność projektowanych przestrzeni może wydawać się oczywistością, ale wygoda tradycyjnie wcale nie była w centrum zainteresowania projektantów gabinetów medycznych. Staram się to zmienić, po pierwsze projektując przestrzenie przyjazne dla pacjentów, ale nie tylko dla nich. Również personel ma coraz wyższe wymagania, jeśli chodzi o miejsce, w którym ma często spędzać po kilka godzin dziennie. Nowością ostatnich lat, którą przemycam również w swoich projektach, jest dbałość o przestrzenie dla pracowników: sprzyjające odpoczynkowi, przemyślane, po prostu wygodne.
3. Trend w projektowaniu gabinetów medycznych: światło
Przyjaźnie rozświetlone przestrzenie – to nie jest coś, co dotychczas kojarzyło się z gabinetem medycznym. Również z powodów praktycznych – witryny w gabinecie medycyny estetycznej czy u dentysty muszą być zaklejone, aby pacjenci mieli komfort. Jednak nowoczesne trendy w projektowaniu gabinetów medycznych pozwalają w taki sposób dobrać źródło światła, by wnętrze emanowało spokojem i zachęcało do wizyty. Poniżej kilka pomysłów do wykorzystania z moich realizacji:
- podświetlane pionowe panele, jak w projekcie gabinetu fizjoterapeutycznego Osteoteam.
- Lampy inspirowane ulicznymi latarniami dodatkowo zwielokrotnione w lustrach, jak w tym projekcie gabinetu ginekologicznego.
- Oryginalne, „lejące się” plafony sufitowe jak w projekcie gabinetu medycyny estetycznej Profeelmed.
Te trzy – natura – wygoda – światło – przenikają się i czerpią z siebie nawzajem, więc trudno zdecydować, który z nich jest najważniejszym trendem w wystroju gabinetów medycznych w 2024/2025 r. Pewne jest jedno: każdy z nich funkcjonuje tylko w kontekście pozostałych, tworząc razem idealną harmonię gabinetu.